Mám na víc! Osmičku si zopakuju

Na základě doporučení školy mě v červenci oslovila maminka Pavlíny, která „propadla“ z českého jazyka a matematiky a potřebuje pomoci s přípravou na reparát. V průběhu našeho rozhovoru mi sdělila, že posledních sedm let žila celá rodina v zahraničí. Pavlína chodila do české školy jako prvňáček, nyní je v osmé třídě, kterou nezvládla. 

Během krátké doby jsem poznala, že je Pavlína velmi bystrá a chytrá, problém je v tom, že nerozumí česky. Teda ne všemu. Ale pokud nerozumíte obsahu věty, těžko ji graficky znázorníte a pokud nevíte, co je to povrch, nespočítáte ho. 

Stáli jsme tedy před těžkým úkolem – během dvou měsíců se naučit tolik, na co ostatní měli sedm let. Pomáhal nám v tom dobrovolník doučování Marian. Pochopili jsme však, že i když Pavlína reparát zvládne, bude to jen záplata na nevědomostech. Po zvážení všech „pro a proti“ a dlouhém rozmýšlení jsme došli k závěru, že pro Pavlíninu budoucnost bude lepší, když si osmou třídu zopakuje. 

Pomocníkem jí i nadále zůstává dobrovolník Marian, se kterým tvoří skvělou dvojku. „Je to chytrá holka, je škoda, aby měla na vysvědčení čtyřky“ říká její maminka a já s ní nemohu než souhlasit a dodat, že jsem přesvědčená o tom, že její příští vysvědčení se bude na přihlášce na střední školu vyjímat lépe.

*jméno žákyně bylo změněno v zájmu zachování ochrany osobních a citlivých údajů

Jana Pekárková, koordinátorka dobrovolníků doučování